Norsko

Sørfjord

  • Sørfjord znamená „jižní fjord“. Tomuto názvu se nelze divit – při pohledu na mapu je jasné, že tento fjord je hluboký zářez do pevniny přesně jižním směrem. Nevychází přímo z moře, ale z Hardangerfjordu, který je třetím nejdelším fjordem – hned po prvním Sognefjordu a druhém Trondheimsfjordu. 
  • Nachází se v oblasti Hardanger uprostřed kraje Hordaland. Strávila jsem tu prázdniny a je z toho láska na celý život.
  • Na západě sousedí s ledovcem Folkefonna a na východě s největší evropskou náhorní plošinou a národním parkem Hardangervidda. 
  • Hlavní význam tohoto fjordu tkví v zemědělství, především v pěstování ovoce. Asi 1,5 kilometru od moře až k prvním příkrým skalám (vedoucím klidně 700 metrů skoro kolmo vzhůru) se mezi domy rozprostírají ovocné sady. Pěstují se zde hlavně jablka a třešně. Je tu neobvykle slunečno.

Významná místa z okolí Sørfjordu

  • město Utne – je zde zajímavý skanzen (doporučuji, pokud chcete vidět lidovou architekturu, ukázky houslařského řemesla a dozvědět se něco o zvycích tohoto kraje, o ovocnářství, rybolovu, atd.; v úterý tu pečou tradiční placky) a trajekt do Kvandalu nebo do Kinsarviku 
housle z Utne skanzen v Utne Utne
  • město Odda – leží přibližně na 60° severní šířky (tedy asi o 10° na sever od Prahy), něco jako „okresní město“, je tu nákupní zóna, kostel a výborná vanilková zmrzlina z fast foodu u parkoviště 

logo a slogan "okresu" Odda

  • ledovec Folkefonna – na jih od Oddy, k jeho splazu vede na vlastní nebezpečí asi 4 km dlouhá turistická trasa podél ledovcové říčky, která má asi tak 1°C; cesta končí přímo pod ledovcem – jste u něj tak blízko, že si můžete třeba… líznout :o) 
cesta k ledovci ledovec Folkefonne
 

Blanka u ledovce

 

ledovcová řeka

 

  • město Tyssedal – východně od města vede klikatá silnička k lanovce, která vede až na náhorní planinu; odtud se pak dá dojít ke slavnému skalnímu výběžku, na kterém se chce vyfotit každý turista; když jsem tam byla já, lanovka byla mimo provoz, takže jsme si udělali procházku podél přehrady Ringedalsvatn (mimochodem, u břehu roste snad nejvíc malin na světě a je tam helikoptérová „autoškola“)… Procházka měla asi 7 kilometrů, ale na konci jsme usoudili, že se vyplatila, byl tam nádherný vodopád s jezírkem. 
helikoptéra
 

ty dva zase koukaj do vody

 

holky u jezírka

 

  • město Lofthus – ovocnářské městečko s velkou školou, velkým hotelem, starým kostelem, dávnou minulostí a vodopádem Opofossen; více zde.

Soerfjord

 

  • Mnišské schody – úsek turistické cesty, která vede z Lofthusu na Hardargerviddu; postavili je cisterciáčtí mniši, kteří osídlili tuto oblast a jejich klášter byl v části dnešního Lofthusu 
  • město Kinsarvik – přístavní městečko, odjíždí odsud trajekt do Utne a Kvandalu 
  • údolí Čtyř vodopádů – turistická trasa vedoucí z Kinsarviku podél několika malých a čtyř opravdu velkých vodopádů, které odvádějí vodu z Hardangerviddy; má jednodušší variantu po silnici (to ale nic moc nezažijete) a náročnější podél vodovodu a kolem vodopádů (to stojí za to!)
vodopád na konci cesty

 

web&design Eliška 2005, údržba Yuhů 2008