Norsko

16. 8. úterý

Odjezd z Norska

náš trajektDen přesunu. Cestovali jsme až do večera, jen s malou zastávkou na oběd ve Flekkefjordu. Dokonce se ani nestavělo na kochání, takže bylo možno pozorovat Medvěda, jak fotí do půl těla vyklopený z okýnka u auta. A pozor - i z okýnka u řidiče :-)

V Kristiansandu jsme byli asi dvě hodiny před odjezdem a hodinu předem jsme už museli být připraveni na místě. S naloďováním bylo nemálo zdržování. Nás s Kangoušem nalodili sice jako 3. auto (až nahoru na 5. palubu), ale na zbytek expedice jsme čekali ještě dlouho po inzerované době odjezdu. Po půl osmé večer jsme odráželi.

Jen se zvedly kotvy, ukotvili jsme se v lodním bufetu. Stálo to sice 185 NOKů za dospělce a 93 NOKů za larvu, ale myslím, že se nám to bohatě vyplatilo. Tohle funguje tak, že lidi přijdou do kajuty, která je vybavená jako luxusní restaurace, nechají se číšníkem usadit ke stolu a pak si každý vezme talíř a nandává si to, co stlačí, a kolik toho stlačí. Takže jsme měli dvě hodiny na to, abychom polaskali své chuťové buňky a pojistili žaludky proti mořské nemoci.

ségra je štěstím bez sebe, že má na talíři mrtvou mořskou faunuNa výběr byly mořské plody (krevetky, slávky, kaviár), rybí maso (krabí, uzený úhoř, sursildy všech možných druhů, losos syrový i vařený), ovoce (například meloun, ananas, hrušky, jahody nebo broskve), několik druhů zmrzliny, dortíky, saláty, zelenina, kuřecí a křepelčí maso, kotlety, těstoviny, olivy… Víc už mě nenapadá… Samozřejmě jsem nemohla zdaleka všechno ochutnat. Naložila jsem si svůj milovaný kaviár, hrušky, krevetky a spoustu věcí, které ani neumím pojmenovat, dala jsme si toho dva talíře a měla jsem dost. Jako sladkou tečku jsem zvolila zmrzlinu. Blanička byla ve svém živlu. Jirka si dalmáma zkoumá v tax free shopu magnetické losíky minimálně šest talířů a táta, ten nějak vyměkl, asi přepálil začátek :-)

Když už nás odtamtud slušně vystěhovali, obsadili jsme tax-free shop. Dokoupili se poslední losící, dárky a suvenýry a plavba příjemně utíkala. Poslední chvíle jsme strávili na vyhlídkové palubě. Vody Skagerraku byly klidné, nad nimi měsíc v úplňku, maličký jako lentilka, a my jsme pozorovali osvětlené lodě a blížící se dánský přístav Hirtshals.

Další: Průjezd Dánskem

web&design Eliška 2005, údržba Yuhů 2008