Norsko

Lofthus

  • Lofthus je malé město na břehu Sørfjordu. Měli jsme pronajatý dům blízko školy. V centru města je kostel se hřbitovem, hotel, informace a obchody. Už od raného středověku je to centrum ovocnářství.přístaviště
  • Na východním konci města, na místě zvaném Opedal stálo ve středověku cisterciácké opatství, které náleželo k opatství v Lyse nedaleko Bergenu. Cisterciáci s sebou přinesli nové vědomosti a technologie a starali se o sady. Postavili také mnišské schody (Munkatreppena), které sloužily jako cesta na Handargerviddu, odkud vedla obchodní stezka, jenž spojovala Cisterciáky s východním Norskem. Během reformace v roce 1537 museli mniši odejít a jejich znalosti o pěstování ovoce opustily tento kraj společně s nimi. 
  • Na začátku 20. století bylo v Lofthusu pouze 100 – 200 samostatně rostoucích vysokých ovocných stromů (některé z nich jsou živé ještě dnes), ty se daly ale špatně udržovat a sklízet, takže postupně byla dána přednost zorganizovaným sadům, kde se stromkům kontroluje tvar koruny a výška, a ovoce se dá lépe česat. 
sady v Lofthusu (Opedal) sady
  • Ovoce uzrálé v Norsku je to nejseverněji pěstované ovoce – díky klimatu ovlivněnému Golfským proudem. Všechno zdejší ovoce má svou charakteristickou chuť, protože zraje při výrazně nižších teplotách než v jižnějších státech. 

Třešně

  • Od začátku 20. století jsou sørfjordské vesnice jedinou oblastí v Norsku, kde má pěstování třešní vůbec nějaký ekonomický význam. Nevydrží tolik mrazu jako ostatní ovoce a k jejich pěstování je potřeba speciálních znalostí. Jsou náchylné k praskání, když na ně např. delší dobu prší – je teda potřeba zakrývat je polyethylenovými plachtami, což vytváří na pohled typickou tvář Sørfjordu.
to bílé jsou igelitovými plachtami zakryté sady višně
  • Kraj Hardanger pokrývá 80 % norské produkce třešní. 

Jablkajablka

  • Pěstování jablek přinesli do Hardangeru také mniši, v Norsku jsou jablka rozšířenější než jiné druhy ovoce. Nejoblíbenější odrůdou je dánský Gravenstein.
  • 17. října je celostátní Den norského jablka.

graf ovoce pěstovaného v oblasti Hardanger

 

web&design Eliška 2005, údržba Yuhů 2008