Norsko

10. 8. středa

Bergen

Naše norská exkurze by nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili nějaké velké město – v našem případě Bergen. Vstávalo se kvůli tomu v 7 ráno a v 7.45 už nám jel trajekt z Kinsarviku. Stihli jsme to jen tak tak.

Trajekt do Kvandalu trval asi 50 minut, byla to docela velká loď, ale pasažérů poměrně málo. Medvěd objevil zajímavý úkaz – seděli jsme v bufetu v podpalubí a on odešel jedním schodištěm, ale vrátil se úplně jiným!!!

Do Bergenu to byl ještě pěkný kus cesty, ale bylo to moc dobře značené. Dokonce jsme se nějakým zvláštním způsobem vyhnuli placení mýtného. S parkovným už jsme takové štěstí ale neměli…

Bergen

První a asi nejzajímavější atrakcí ve městě byly rybí trhy. Procházeli jsme po malém plácku na nábřeží mezi nahuštěnými stánky plnými ryb, masa, kaviárů, korýšů, ovoce, kožešin, drahokamů… Nejspíš je to dost velkej provar, protože stánkaři mluvili několika světovými jazyky a přijímali platby ve všemožných cizích bankovkách. Ale taky to mělo své příjemné stránky – člověk mohl všechno ochutnat. Já jsem si dala housku s krevetkama a pak jsem ještě obcházela prodavače a uždibovala, co mi nabízeli – velrybí maso, lososa, sobí a losí salám, atd. Chvíli mi trochu mravenčilo v mozku, že člověk zanedlouho vyhubí velryby, takový krásný zvířata, pro maso, který chutná jako korková zátka namazaná voskem na běžky…

 

okukujeme a ochutnáváme jahody (překvapení, co?) tohle mě moc neoslnilo...

 

Součástí trhů byly i stánky s ovocem. Už jsem pochopila, proč Norové netrhají maliny – můžou si je koupit za pár NOKů, ale jsou asi tak třikrát větší než v lese.

Když jsme došli až nakonec, ocitli jsme se na nábřeží Bryggen, což je památka UNESCO, skýtající pohled na malebné dřevěné domečky s cechovním znamením na každém průčelí. Dřevo pracuje a taky už tam ty stavby pár set let stojí, takže jsou různě pokřivené a sami bergenští s tím mají určitě dost starostí.

 

Bryggen Bryggen

 

Zašli jsme do Remy 1000 a koupili 5000 gramů krevetek.

Ve 13 hodin jsme se všichni sešli na parkovišti u auta a rozdělili jsme se. Medvědi jeli lanovkou na vyhlídku na kopec a fotili se s trollem. My zbytek jsme přeparkovali a koupili si vstupenku do jednoho z bergenských lákadel – mořského akvária.

Venku měli tuleně a tučňáky. Jedno tučňáčátko zrovna kroužkovali. Samotná budova akvária byla obrovská, ale ne všechno místo bylo využité a ne všechno bylo pro mě, jako pro českého návštěvníka, zajímavé. Třeba výstavu o Julesi Verneovi (kurnik, jak mám tohle skloňovat?!) jsem jenom prolítla. Skoro bych si troufla tvrdit, že v Dánsku to měli zajímavější, ale tohle taky mělo něco do sebe.

Například, viděla jsem mořského ďasa, hejno sleďů, krmení agamy, plovoucí platýse, lososy, rejnoky, atd.

 

kroužkování tuleni
 

v akváriu

 

v akváriu

 

Ale nejhlubší dojem ve mně zanechala jednoznačně zmrzlina D’aim, obrovská, v kornoutku, zalitá čokoládou, plná křupavých karamelových zrníček… ňam!

V 18 hodin byl sraz s Medvědama, protože bylo potřeba stihnout poslední trajekt do Kinsarviku. Jel ve 20:40 a skutečně jsme ho taky stihli. Večer jsme si vařili krevetky, a zatímco se Medvědi už dávno uložili k zimnímu spánku, všech těch 5 kilo jsme sežrali.

Další: Odpočinkový den

web&design Eliška 2005, údržba Yuhů 2008