Norsko

4. 8. čtvrtek

Dánsko

Probudili jsme se v Dánsku. První můj dojem z Dánska byl ten, že je strašně, ale strašně placatý. Pak se sice trošku zvlnilo, ale i u nás doma ve sklepě je to dvakrát vejš než tamní nejvyšší bod.

Dopoledne jsme navštívili sladkovodní akvárium v městečku Silkeborg. Pohladila jsem si jesetera a kapříky, dokonce mi pán dal vyloupaný slávky a mohla jsem si je zkusit nakrmit. Byl to docela velký areál s jezírky a potokem, chovali tam vydry, mývaly a bobry a samozřejmě spoustu druhů ryb a nějaké vodní ptáky. Uvnitř budovy byla prosklená okna, kterými bylo vidět pod vodu na ryby, pak taky akvária a terária a hodně interaktivních stanovišť – třeba pro děti a tak. Byli jsme tam asi hodinu a půl, ale rozhodně jsem z toho nebyla otrávená.

 

akvárium v Silkeborgu okoun

 

Když jsme dorazili do Hirtshalsu, odkud jezdí trajekt, tak jsme se dozvěděli, že teda tenhle den už trajektem nepojedeme a že budeme muset nocovat ještě v Dánsku. Pro mě žádná tragédie – Dánsko se mi docela líbilo… Vypadalo přívětivě a uklizeně, země bez hor, kde vládnou větrníky a černí slimáci.

Měli jsme čas, a tak jsme si zajeli za městečka Tversted a Tanisby k moři a na pláž. Smělo se tam s auty a Dánové toho využívali tak, že tam nechali manévrovat s volantem svoje děti. Blanička a Jirka si sundali boty a cachtali se v moři. Foukal vítr a navál mi zrníčka písku do foťáku, kurnik. Ale ten bílej píseček byl boží, nemohli jsme se ho nabažit. Hlavně táta.

 

pláž?!! moře?!! písek?!!

 

Na zakempení jsme si vybrali odpočívadlo u silnice mezi Tverstedem a Hirtshalsem. Medvěd pořád plašil, že na nás v noci přijede dánská jízdní policie a snažil se zamaskovat si stan. Teda, žádnýho přetlaku příslušníků jsem si v noci nevšimla. Ale bylo to pěkný místečko, dokonce i záchody tam byly. Nedaleko v poli stály větrníky, tak jsme se tam šly s Blankou projít. Ono se to z dálky nezdá, ale je to objekt jak kráva, dělá to kravál jak letadlo a když jsme stály pod tím a koukly se vzhůru, zdálo se, že to na nás padá.

Konečně jsme se normálně vyspali.

 

Další: Setesdal, Nesser, Fjone, Fyresvatn

web&design Eliška 2005, údržba Yuhů 2008